יתרונות הליך גישור גירושין

הליך גישור גירושין

הליך גישור גירושין מציע יתרונות רבים: בני הזוג מחליטים בעצמם על עתידם ועתיד ילדיהם, במקום שגורמים זרים יחליטו עבורם. הם מגיעים להסכם בשיתוף פעולה במקום להיאבק זה בזה בערכאות מאבק ארוך וקשה שיפגע בהם ובילדיהם, וכך גם יוצרים בסיס לתקשורת ושיתוף פעולה בהמשך הדרך. ובנוסף, עלויות גישור גירושין נמוכות בהרבה מעלותו של מאבק משפטי.

בחירת מגשר גירושין המקובל על שני הצדדים

אם בני הזוג מחליטים לפנות למגשר פרטי, יחידת הסיוע תציג בפניהם רשימת מגשרים, אך הם אינם חייבים לבחור מגשר גירושין מתוך הרשימה, וזכותם לפנות לכל מגשר שירצו.

כיצד בוחרים מגשר? דרך המלצות מפה לאוזן או באינטרנט. החשוב ביותר: להתרשם מאישיותו ומקצועיותו של המגשר במהלך הפגישה הראשונה. חשוב שתהיה כימיה ויירקמו יחסי אמון בין בני הזוג למגשר כדי שהתהליך יצליח. אם לאחד הצדדים אין תחושה טובה מהמגשר, כדאי להיפגש עם מגשר נוסף, ואם הוא מתאים יותר, להמשיך איתו בתהליך, אך לא לוותר על עצם הליך הגישור.

יש לזכור שהסכם גירושין אינו סוף התהליך, אלא רק ההתחלה. האתגר הגדול של המתגרשים הוא החיים שלאחר הגירושין – לתקשר ביניהם באופן מכובד ותקין לטובת ילדיהם ולטובתם הם. לכן עדיף לעשות כל מאמץ לפתור את המחלוקות בשיתוף פעולה וליצור בסיס של תקשורת טובה להמשך הדרך.

ליווי של עו"ד אישי לאורך הליך גישור גירושין

האם כאשר נמצאים בהליך יישוב סכסוך (ביחידת הסיוע) או בגישור פרטי, יש צורך שכל צד יתייעץ גם עם עורך דין גירושין מטעמו?

ניתן להשיב לשאלה זו בשתי גישות:

לפי גישה אחת, מומלץ לכל צד להתייעץ עם עו"ד שידאג לאינטרסים שלו וילווה אותו בתהליך, ידריך אותו לפני פגישות הגישור ואחריהן ובכל צומת דרכים כיצד לפעול, ויבדוק את ההסכם שיכין המגשר.

לעומת זאת, רבים בוחרים לסמוך על מקצועיותו של המגשר שהינו ניטרלי ומקצועי, שיבהיר להם בכל נקודה את ההשלכות של החלטה כזו או אחרת, וכך יוכלו לקבל החלטה מושכלת.

הגישה הראשונה הסוברת שכדאי להתייעץ עם עו"ד, נובעת מכך שהתחום המשפטי על רבדיו הרבים אינו מוכר למרבית המתגרשים. בתהליך הגירושין נחשפים בני הזוג למידע רב, בכל הקשור לילדים, לרכושם, לסוגיית המזונות ועוד.

לעתים קרובות קשה לקבל החלטות בגלל חוסר הידע, ובנוסף זוהי אחריות רבה להבין מה תהיינה ההשלכות העתידיות של כל החלטה המתקבלת כעת. הסכם גירושין צופה פני עתיד והשלכותיו עשויות לחול שנים רבות קדימה. לפיכך עו"ד המתמחה בתחום יכול לכוון נכונה את בני הזוג, להקנות להם ידע חיוני ולסייע להם לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורם ועבור ילדיהם.