ניכור הורי / עורך דין אורי דון יחייא

עורך דין ניכור הוריניכור הורי הוא מונח המתאר מקרה התנכרות ילד לאחד מהוריו כתוצאה ממאבק גירושין בין ההורים, במהלכו הילד "תופס צד" בסכסוך באופן קיצוני, מזדהה באופן מוחלט עם אחד ההורים ומושפע ממנו, עד כדי ראיית ההורה האחר כדמות שלילית לחלוטין. ההכפשה או ההסתה נגד "ההורה המנוכר" יכולים להתבצע ישירות אך גם באופן עקיף, לעתים אין צורך במילים כי הילד סופג את תחושותיו של "ההורה המנכר" והן הופכות לתחושותיו של הילד עצמו. ניכור הורי מתרחש לרוב במהלך הגירושין אך לעתים גם לאחריהם, והוא יכול לנבוע מסיבות שונות, ביניהן הרצון לנקום או להפעיל לחץ על ההורה האחר להסכים לדרישות מסוימות.

ניכור הורי יכול לבוא לידי ביטוי בדרגות שונות. בשלבים מוקדמים הוא יכול להתבטא בוויכוחים והאשמות שיופנו כלפי ההורה המנוכר. בשלבים מתקדמים יותר ייתכנו הפגנות של חוסר כבוד כלפיו והימנעות מפגישות מעת לעת. בשלבים קיצוניים, הוא בא לידי ביטוי בחשדנות כלפיו ופחד ממנו, תלונות שווא נגד ההורה המנוכר, סירוב להיפגש איתו וניתוק הקשר עמו באופן מוחלט. לעיתים מתנתק הקשר גם עם בני המשפחה המורחבת של ההורה המנוכר. במקרים אחרים הדבר עלול להוביל למחלוקות ופירוד בין הילדים לבין עצמם, כלומר בין הילד המתנכר לבין אחיו, אשר אינם שותפים להתנכרותו וממשיכים לשמור על קשר עם ההורה המנוכר.

במקרים של ניכור הורי, ואפילו כאשר עולה החשד שההורה האחר מנסה להכפיש ולהסית את הילדים, מומלץ לפנות ולהתייעץ בהקדם האפשרי עם עורך דין המתמחה בטיפול במקרים של ניכור הורי, בכדי להבין כיצד להתמודד באופן מיטבי עם המצב ולמנוע התדרדרות נוספת, ולבחון את כל האפשרויות לייצר תהליך של תיקון וריפוי. עורך דין מקצועי ומנוסה בתחום של ניכור הורי ינחה אתכם כיצד לנהוג מול הילדים ומול ההורה המנכר, ויפעל כנדרש מול בית המשפט.

במקרים של ניכור הורי, הצד המסית לא יסכים לרוב להליך גישור, והדרך להתמודד עם המצב תהיה בין השאר להגיש תביעה משפטית.

ניתן וגם רצוי לשלב הדרכה או טיפול פסיכולוגי מתאים. בהקשר זה, עורך דין ומגשר אורי דון יחייא הינו חלק ממיזם ייחודי להתמודדות עם מצבי ניכור הורי, מיזם המשלב פעולה משפטית יחד עם תהליך רגשי המתבצע אצל מטפלת מומחית למצבים אלה. התהליך הינו ייעודי למצבי ניכור הורי והוא מכוון ומדוייק לטיפול בניכור, כדי להביא לתוצאות המיטביות, וכדי שהילדים יחזרו להורה המנוכר לא רק בגופם אלא גם בליבם. כלומר המטרה המעשית היא כמובן חזרה לקיום מפגשים והסדרי שהות, אך ישנה גם מטרה רגשית והיא לייצר מחדש מערכת יחסים אוהבת, טובה וקרובה בין הילדים לבין ההורה.

אורי דון יחייא הינו עורך דין דיני משפחה, אשר מתמחה בתחום הגירושין מזה כ-20 שנים. הוא מייצג לקוחות בבית המשפט לענייני משפחה וכן בבית הדין הרבני, ומנוסה בתחום הניכור ההורי. עו"ד אורי דון יחייא הוא גם מגשר מוסמך, וניסיונו בתחום זה מסייע גם כן במקרים רבים בהתנהלות מול הצד המסית.

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות, חייגו – 052-3003786

תביעה משפטית במקרים של ניכור הורי

ניכור הורי נחשב בקרב רבים מאנשי רפואת הנפש כהתעללות פסיכולוגית בילד, אשר פוגעת אנושות ברווחתו האישית ובבריאותו הנפשית, ונראה שבתי המשפט כיום מקבלים יותר ויותר עמדה זו. בעבר, בתביעות למניעת ניכור הורי, המכונות גם "תביעות לחידוש קשר", בתי המשפט נהגו לקבל את טענת הילדים שהם אינם רוצים בקשר עם אחד ההורים. כיום, ישנה הבנה במערכת המשפט שבמקרים רבים ילדים מנתקים את הקשר עקב מניפולציות רגשיות שמופעלות עליהם על ידי ההורה האחר.

בתביעות של ניכור הורי, השופטים נעזרים בין היתר בשירותי אנשי טיפול, כגון פסיכולוגים, עובדים סוציאליים ופקידי סעד, בכדי להבין האם הילד מתרחק מההורה מתוך רצון חופשי או עקב הסתה, ולמעשה רצון ההורה המסית נכפה עליו, לעיתים מבלי ששם לב לכך. כאשר בית המשפט מזהה מקרים כאלו, הוא פוסק באופן שמעדיף את "טובת הילד" על פני "רצון הילד", גם כאשר הילד טוען שהנתק נעשה מיוזמתו בלבד. במקרים מסוימים ניכור הורי משפיע על הכרעת בית המשפט בעניין המשמורת על הילד והסדרי השהות.

חשוב לציין שלא תמיד ניתוק קשר עם אחד ההורים יוגדר כניכור הורי. לדוגמה, במקרים בהם מוכח כי הופגנה אלימות כלפי הילד, פגיעה מינית או התעללות בו, בית המשפט יאפשר את הרחקת הילד מההורה הפוגעני. גם במקרים קיצוניים של נטישת הילד על ידי ההורה המנוכר יתכן ובית המשפט יבין את רצון הילד, אך זאת במקרים חריגים והכל תלוי בנסיבות.

במקרים בהם בית המשפט מקבל את טענת התביעה לניכור הורי, נקבעים אמצעי פיקוח ואכיפה של גורמים מקצועיים וכן טיפול פסיכו-משפטי תחת צו בית משפט. ההורה המסית מחויב להביא את הילד לטיפול בכדי להביא לחידוש הקשר. עקב המניפולציות הרגשיות שהופעלו על הילד ו'שטיפת המוח' שעבר, יש צורך בטיפול מסוג זה בכדי שיהיה אפשר להביא לשינוי ולהתקרבות להורה המנוכר. במקרים קשים יכול לנקוט בית המשפט בסנקציות כלפי ההורה המסית, דוגמת קנסות ואף מאסר.

מתמודדים עם מצב של ניכור הורי?

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות, חייגו – 052-3003786

 

תכנים נוספים שיכולים לעניין אותך:
ייצוג בהליך גירושין
איך להתגרש בלי לפגוע בילדים
חלוקת דירה בגירושין
משמורת ילדים
 – מזונות ילדים
שינוי מקום מגורים לאחר גירושין