ירושה על פי צוואה

ירושה על פי צוואהזכותו של אדם לעשות ברכושו כרצונו. לפיכך, מי שהותיר צוואה, רכושו יחולק לאחר פטירתו בהתאם להוראות צוואתו שכן "מצווה לקיים דברי המת".

מתי כדאי לערוך צוואה?

אם אם אין לכם רכוש, או שרכושכם מועט, לא נחוצה לכם צוואה. בדרך כלל, אנשים צעירים אינם זקוקים לצוואה.

ככל שהרכוש גדול יותר – הצורך לכתוב צוואה גדול יותר.

אם אתם מעוניינים שאחרי פטירתכם, בן זוגכם או בת זוגכם יקבלו את רכושכם, או לכל הפחות יוכלו להשתמש בו כרצונם (למשל להמשיך לגור בדירה המשותפת) ואתם חוששים שמא ילדיכם ימנעו זאת – כדאי לכתוב צוואה ולהוריש את הרכוש לבן הזוג. רצוי לכלול בצוואה הוראה הקובעת, כי לאחר פטירת בן הזוג, החלק שירש מכם יעבור לילדים.

ומנגד, אם אתם לא מעוניינים שבן או בת זוגכם יירשו אתכם – עליכם להורות על כך בצוואה.
גרוש או גרושה שנישאו מחדש או שחיים עם בן זוג כידועים בציבור, רצוי שיחשבו על כתיבת צוואה, אם רצונם שרק צאצאיהם יזכו בפרי עמלם ולא בן הזוג החדש.

במקרים רבים ההורים תומכים כספית בילד אחד (מממנים לימודים, עוזרים לקנות דירה וכד') יותר מאשר בילדים האחרים, למשל אם יש ילד שבינתיים אינו מצליח להתפרנס. אם רצונכם שלאחר פטירתכם יתבצע איזון, על מנת שבסופו של דבר כל הילדים יקבלו חלקים שווים, ניתן לעשות זאת בצוואה ולהורות שילד שלא קיבל בחיי הוריו יקבל יותר לאחר פטירתם.

מפעל חיים עסקי עלול ליפול, אם יורשיכם יריבו לאחר הסתלקותכם. צוואה, שתסדיר את חלוקת הנכסים העסקיים וניהולם בצורה נכונה, תיתן לכם מנוחה נכונה.

ילדיכם עשויים לחסוך מס שבח, אם תתכננו נכון באמצעות הצוואה את חלוקת נכסי הנדל"ן שלכם. לשם כך יש צורך להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום.

עריכת הצוואה

עדיף לנסח את הצוואה אצל עורך דין המתמחה בתחום צוואות וירושות, ולחתום בפני שני עדים, ובכך להקטין את האפשרות לתקוף בעתיד את כשרותה.

רצוי בדרך כלל לספר על קיום הצוואה ולתת עותק ממנה למי שעתידים לרשת אתכם. אולם אם החלטתם שלא להשאיר מרכושכם למישהו מקרוביכם, כדאי לשקול את האפשרות לשמור זאת בסוד כדי לא לגרום לכעסים.

 

תכנים נוספים שיכולים לעניין אותך:
צוואה הדדית
ירושה על פי החוק
הסתלקות מירושה
התנגדות לצוואה