היתרונות בהליך גישור

היתרונות בהליך גישורלהליך הגישור יתרונות רבים: בני הזוג מחליטים בעצמם על עתידם ועתיד ילדיהם, במקום שגורמים זרים יחליטו עבורם. הם מגיעים להסכם בשיתוף פעולה במקום להיאבק זה בזה בערכאות מאבק ארוך וקשה שיפגע בהם ובילדיהם, וכך גם יוצרים בסיס לתקשורת ושיתוף פעולה בהמשך הדרך. ובנוסף, עלויות הגישור נמוכות בהרבה מעלותו של מאבק משפטי.

בחירת מגשר המקובל על שני הצדדים

אם בני הזוג מחליטים לפנות למגשר פרטי, יחידת הסיוע תציג בפניהם רשימת מגשרים, אך הם אינם חייבים לבחור מגשר מתוך הרשימה וזכותם לפנות לכל מגשר שירצו.

כיצד בוחרים מגשר? דרך המלצות מפה לאוזן או באינטרנט. והחשוב ביותר: להתרשם מאישיותו ומקצועיותו של המגשר במהלך הפגישה הראשונה. חשוב שתהיה כימיה ויתרקמו יחסי אמון בין בני הזוג למגשר כדי שהתהליך יצליח. אם לאחד הצדדים אין תחושה טובה מהמגשר, כדאי להיפגש עם מגשר נוסף, ואם הוא מתאים יותר – להמשיך איתו בתהליך, אך לא לוותר על עצם הניסיון לפתור את הסכסוך בגישור.

יש לזכור שהסכם גירושין אינו סוף התהליך, אלא רק ההתחלה. האתגר הגדול של המתגרשים הוא החיים שאחרי הגירושין – לתקשר ביניהם באופן תקין ומכובד לטובת ילדיהם ולטובתם. לכן עדיף לעשות כל מאמץ לפתור את המחלוקות בשיתוף פעולה וליצור בסיס של תקשורת טובה גם להמשך הדרך.

ליווי של עו"ד אישי לאורך הליך גירושין

האם כאשר נמצאים בהליך יישוב סכסוך (ביחידת הסיוע) או בגישור פרטי, יש צורך שכל צד יתייעץ גם עם עו"ד מטעמו?

ניתן להציג במענה לשאלה זו שתי גישות:

הגישה האחת סוברת, שמומלץ לכל צד להתייעץ עם עו"ד שידאג לאינטרסים שלו וילווה אותו בתהליך, ידריך אותו לפני פגישות הגישור ואחריהן ובכל צומת דרכים מה לעשות, ויבדוק את ההסכם שהמגשר יכין.

לעומת זאת, רבים בוחרים לסמוך על מקצועיותו של המגשר שהינו ניטרלי ומקצועי, שיבהיר להם בכל נקודה את ההשלכות של החלטה כזו או אחרת וכך יוכלו לקבל החלטה מושכלת.

הגישה הראשונה הסוברת שכדאי להתייעץ עם עו"ד, נובעת מכך שהתחום המשפטי על רבדיו הרבים אינו מוכר למרבית המתגרשים. בתהליך הגירושין נחשפים בני הזוג למידע רב, בכל הקשור לילדים, לרכושם, לסוגיית המזונות ועוד.

לעתים קרובות קשה לקבל החלטות בגלל חוסר הידע, ובנוסף זוהי אחריות כבדה להבין מה יהיו ההשלכות העתידיות של ההחלטות שמתקבלות כעת. הסכם גירושין צופה פני עתיד והשלכותיו עשויות לחול שנים רבות קדימה. לפיכך עו"ד המתמחה בתחום יכול לכוון נכונה את בני הזוג, להקנות להם ידע חיוני ולסייע להם לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורם ועבור ילדיהם.